השירותים שלנו

ייעוץ אקוסטיקה

מה זה ייעוץ אקוסטיקה ?

דו"ח אקוסטי נועד למפות את מקורות הרעש הפוטנציאלים ודרכים למניעתם.

ישנם מקרים שונים הדורשים התייחסות אקוסטית ונבדקים בדו"ח, לדוגמא: רעשי מעבי מיזוג, אמצעי שחרור עשן מכניים, מתקני חניה, בריכות שחיה, סמיכות למקורות רעש חיצוניים כגון כבישים סואנים ועוד.

התקן האקוסטי הוא ת"י 1004 ופרמטרים מסוימים ממנו נכללים בתקן הבניה הירוקה – ת"י 5281. הדו"ח מפרט הנחיות אקוסטיות למניעת רעשים בהתאם לכל מבנה באופן ספציפי. 

מה נכלל בדו"ח אקוסטי ?

הדו"ח סוקר את המבנה וסביבתו הקרובה וממפה את אזורי הרעש הפוטנציאלים. כמו כן ניתנים פתרונות אפשריים להפחתת רמות הרעש בהתאם לתקן המותר. הדו"ח מפרט את האזורים להתייחסות, דרכי פתרון אפשריים וחומרים בעזרתם ניתן לבודד את האזורים הבעיתים.

מתי נדרש דו"ח אקוסטי ?

במקרים בהם ישנה דרישה מפורטת על ידי הרשות המקומית. במקרים אחרים במידה והיזמים מעוניינים בפתרונות אקוסטיים על מנת לספק בניה איכותית וברמה גבוהה יותר.

האם דו"ח אקוסטי הוא חלק מתקן הבניה הירוקה (ת"י 5281) ?

התקן האקוסטי ת"י 1004 אינו חלק מתקן הבניה הירוקה ת"י 5281.

בעת הכנת אוגדן הבניה הירוקה ניתן לאסוף נקודות על ידי הצגת דו"ח אקוסטי ויישום ההמלצות הכלולות בו. במקרים רבים מכיוון שהרשות המקומית דורשת דו"ח אקוסטי נעשה בדו"ח זה שימוש גם באוגדן הבניה הירוקה על מנת להגיע לניקוד הנדרש.

מתי נכון להכניס יועץ בניה ירוקה לצוות היועצים?

כדאי לשלב יועץ בניה ירוקה בפרויקט מוקדם ככל הניתן, וזאת כדי למנוע שינויים שידרשו בשלבים מאוחרים יותר בשל אי-עמידה בדרישות התקן.

לשאלות ותשובות נוספות בנושא יועץ בניה ירוקה – לחץ כאן

עקרונות התכנון בבניה ירוקה

1. השיטה והמטרות של בנייה ירוקה
2. פיתוח האתר ומיקום המבנה
3. תכנון השלד ומעטפת המבנה
4. תכנון של מערכות הבניין
5. חומרי גמר בריאים

למאמר המלא – לחץ כאן

מיקום הפרויקט

האם הפרויקט המיועד הוא חלק ממתחם גדול יותר או שמדובר בפרויקט בודד? האם המתחם כולו בבנייה של אותו היזם והוא גם בעל הפרויקט או שמא זהו מתחם אשר היזם משתלב בו בפרויקט נקודתי? הדבר משפיע בעיקר משום שניתן "להרוויח" ניקוד מהסביבה הבנויה בה מתוכנן הפרויקט העתידי וכמובן שהדבר גם משפיע על מחיר שירותי ייעוץ הבנייה הירוקה הנדרשים.

רשות מקומית

לאיזה רשות מקומית שייך הפרויקט? תקן הבנייה הירוקה המחייב הוא אומנם אותו תקן (ת"י 5281 – תוכלו לקרוא בהרחבה על התקן כאן) אך התהליך מול הרשות המקומית שעתידה לאשר את קובץ הבנייה הירוקה שונה במקצת בין הרשויות השונות.

סוג הפרויקט

באיזה פרויקט מדובר? מגורים, מלונאות, ציבורי, מסחרי? האם הפרויקט כולל בשטחו ייעוד קרקע לטובת כלל הציבור (כדוגמת זיקת הנאה). אם ניקח כדוגמה פרויקט בייעוד מגורים, למספר יחידות הדיור חשיבות גדולה על הליך הוצאת אישור הבניה הירוקה ולכן לכל מרכיב שכזה משמעות בהליך הליווי.

דרגת הסמכה

התקן הישראלי לבנייה ירוקה (ת"י 5281) מאפשר לעמוד בדרגות שונות המציינות את האיכויות המקיימות של המבנה. כל רשות מקומית יכולה לדרוש עמידה בדירוג שונה על מנת להנפיק את אישור הבנייה הירוקה. יחד עם זאת עם הזמן וההתפתחות הטכנולוגית, חברות ויזמים רבים מכירים ביתרונות של בניית פרויקט בסטנדרט בנייה ירוקה גבוה יותר מהנדרש (אשר כמובן בא ליד ביטוי בסופו של תהליך גם במחירי שיווק הפרויקט ללקוח) ולכן לעיתים ישנה דרישה לעמידה בסטנדרט בנייה ירוקה גבוה יותר מזה המינימלי הנדרש.

צוות יועצי הבנייה הירוקה של EVERGREEN ילווה אתכם לכל אורך התהליך בהתאם לדרישותיכם ולמסגרת התקציבית בפרויקט. אנחנו יודעים להתאים את הפתרונות האפשריים להשקעה הכספית הרצויה מטעם החברה, היזם או מנהל הפרויקט ובעזרת תכנון נכון ומוקדם ניתן להשיג את אישור הבניה הירוקה במהירות, בהתאמה לכל תקציב ובצורה יעילה ומבוקרת שאינה מתפשרת על איכות התוצר הסופי.

שילוב עקרונות בנייה ירוקה במבנה יכול להפחית את עלויות השימוש לטווח הארוך ולהגדיל את ערך הבניין בטווח המיידי

היתרונות שלנו

תהליך פשוט ונוח

משתלבים עם התכנון שלך ולא מוסיפים עליו

חיסכון בזמן ובמשאבים

ראש שקט מהתחלה
ועד הסוף

שאלות ותשובות בנושא יועץ בניה ירוקה (FAQ)

כמה עולה ייעוץ בניה ירוקה ?

עלות שירותיו של יועץ בניה ירוקה מושפעת מהדרישות התכנוניות בהתאם לפרויקט. כדי לנקוב במחיר עבור שירותי ייעוץ בניה ירוקה ישנם מספר מרכיבים שצריך לקחת בחשבון: מיקום הפרויקט, מהן דרישות הרשות המקומית, סוג הפרויקט – מגורים, מסחר, תעשייה, מלונאות וכו' ודרגת ההסמכה הנדרשת – מינימלית על פי דרישות התקן או גובהה יותר.

מי צריך יועץ בניה ירוקה ?

כל פרויקט אשר תקנות הבניה הירוקה חלות עליו על-פי שטחו וייעודו נדרש לשלב יועץ בניה ירוקה בהליך התכנון. ת"י 5281 – תקן לבניה ירוקה, נכלל בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022 ומתוך כך הפך לתקן מחייב בכל הארץ. בשלב זה התקן חל על מבנים מסוימים בהתאם לייעוד ושטח הפרויקט ועד לסוף שנת 2023 התקן יחול על מרבית סוגי המבנים בארץ. בשל כך, נכון להיות – מרביתם הגדול של הפרויקטים נדרשים לעמוד בתקן לבניה ירוקה. יועץ בניה ירוקה הוא הגורם האחראי לכך שהפרויקט יעמוד בדרישות התקן.

איך בוחרים יועץ בניה ירוקה?

בעת בחירת יועץ בניה ירוקה יש לקחת בחשבון מספר מרכיבים: ניסיון מקצועי – כדאי לחפש יועץ שהינו בעל ניסיון בעבודה מול הרשויות, מכיר את שפת התכנון, ויודע לספק פתרונות ללא עלויות נוספות לפרויקט. ותק – יועץ ותיק ומוכר ברשויות יידע לספק פתרונות מגוונים ויצירתיים עבור כל פרויקט. ידע תכנוני – יועץ בניה ירוקה עובד בתיאום כמעט עם כל יתר היועצים בפרויקט, ועל כן עבודה עם יועץ בעל ידע בתהליך ובמרכיבי התכנון יכולה לשפר משמעותית את תהליך העבודה ואף לחסוך בכסף.

מי הוא יועץ בניה ירוקה ?

יועץ בניה ירוקה הוא גורם מוסמך, אשר עבר הכשרה במכון התקנים או במועצה לבניה ירוקה, המלווה את תהליך קבלת התקן לבניה ירוקה – ת"י 5281. לרוב יועץ בניה ירוקה יהיה אדריכל, יועץ סביבתי או מהנדס מתחומי הסביבה -כך לפחות מומלץ.

מהו תהליך ייעוץ בניה ירוקה?

התקן לבניה ירוקה מחייב עמידה בניקוד מינימלי בהתאם לסוג הפרויקט. בשלב הראשוני של התכנון מפרטים את כל המרכיבים "הירוקים" בהם הפרויקט יידרש לעמוד – את המרכיבים מייצג ניקוד הקבוע בתקן. בשלב השני כל יועץ בתחומו מקבל הנחיות לתכנון. לדוגמא, יועץ האינסטלציה יתבקש לתכנן ולאפיין אסלות החוסכות במים. בהמשך יועץ הבניה הירוקה יגיע לשטח כדי לוודא ולתעד כי אכן יושמו כל המרכיבים "הירוקים" והבניין אכן חסכוני ועומד בדרישות התקן לבניה ירוקה – ת"י 5281. ​

מהו מחיר הבניה הירוקה בפרויקט?

התשובה לשאלה זו מורכבת ותלויה במספר גורמים כמו סוג הפרויקט (מגורים, מסחר, מלונאות, ציבור וכו') רמת הגימור, רמת ההסמכה הנדרשת ועוד. על סמך נתונים ומחקרים שנעשו בתחום נכון לימים אלה, ניתן לומר שעלות מרכיב הבניה הירוקה אינה מהותית ביחס לעלות הבנייה הכוללת ויכולה להסתכם בעשרות אלפי שקלים בודדים עבור יחידת דיור, במידה ומדובר במבנה מגורים

האם תהליך הבנייה הירוקה יעכב את התקדמות הפרויקט?

התשובה לשאלה זו פשוטה וקצרה. לא! אין שום סיבה שדרישות הסף בתחום הבניה הירוקה יעכבו את התקדמות הפרויקט. בחירת צוות יועצים מקצועי, ובניהם יועץ בניה ירוקה, מהווה מרכיב מפתח להצלחת הפרויקט. השגת האישורים הנדרשים והסמכת המבנה כמבנה ירוק אינה אורכת זמן ממשוך אם מתבצעת ביעילות ומקצועיות על ידי יועץ הבניה הירוקה.

האם אני חייב לעמוד בתקן הבניה הירוקה?

כל פרויקט אשר תקנות הבניה הירוקה חלות עליו על-פי שטחו וייעודו נדרש לשלב יועץ בניה ירוקה בהליך התכנון. ת"י 5281 – תקן לבניה ירוקה, נכלל בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022 ומתוך כך הפך לתקן מחייב בכל הארץ. בשלב זה התקן חל על מבנים מסוימים בהתאם לייעוד ושטח הפרויקט ועד לסוף שנת 2023 התקן יחול על מרבית סוגי המבנים בארץ. בשל כך, נכון להיות – מרביתם הגדול של הפרויקטים נדרשים לעמוד בתקן לבניה ירוקה. יועץ בניה ירוקה הוא הגורם האחראי לכך שהפרויקט יעמוד בדרישות התקן.

יש לי פרויקט נוסף בעיר אחרת ולא נדרשתי ליועץ לבנייה ירוקה, איך זה יכול להיות?

התקן לבניה ירוקה, ת"י 5281, הינו תקן חדש יחסית אשר נכלל כתקן חובה בחוק התכנון והבניה החל מחודש מרץ 2022. לכן, ייתכן שפרויקט אחר אשר הוגש לרשויות לפני כניסת התקנות לתוקף לא נדרש באישור בניה ירוקה. לחילופין ייתכן שייעוד ושטח הפרויקט אינם מצריכים עמידה בתקן ועל כן לא הייתה דרישה כזו. נכון להיום, מרבית הפרויקטים נדרשים באישור בניה ירוקה. ​

שירותים נוספים

ייעוץ תרמי

ורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית להאמיתקרהשק סכעיט דז מא, 

דוחות מיקרו אקלים

ורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית להאמיתקרהשק סכעיט

דוחות אקוסטיים

ורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית להאמיתקרהשק 

יועץ תרמי

קרא עוד ←

דוחות מיקרו אקלים

קרא עוד ←

מגורים

קרא עוד ←